Today was a vast improvement to yesterday! There was a picnic at the park with lots of friends, warmer weather and excitement overcoming the kids so much that it may have compromised their behavior and good judgement a bit. But, they're resting peacefully now to start again tomorrow! :)
***
I have yet to get dietitian-y on my blog, but if you have questions about this topic, maybe it will help. I have done some research on organic foods lately. If you're like me, you struggle with whether the benefit of organic outweighs the price increase on an already crazy-high grocery bill.
Firstly, it is not clear whether pesticide levels in foods are harmful, but research does indicate the possibility. Second, I am only writing concerning our health. Organically grown foods are better for the environment without question. It turns out the best bang for your buck when it comes to organic are fruits and vegetables. In particular, those which are more likely to carry pesticide residues. Here they are: Peaches, apples, bell peppers, celery, nectarines, strawberries, cherries, pears, grapes, spinach, lettuce, potatoes. So, if you're going to buy organic, focus on these and spend less on the others. Maybe you learned something today!
Kenny’s 15 and Luke’s 12 year stats
6 years ago
4 comments:
please feel free to get dietitian-y and teach us what you know, whenever you want.
Yes, PLEASE. I often wrestle with the whole organic vs. not, and the frugality in me always wins. The organic stuff is SO much more expensive.
For instance:
1 lb. bag of non-organic carrots - $.99
1 lb. bag of organic carrots - $2.49!!!
It is cheaper still to grow your own. For $10.00 in seeds, your family can eat fresh veggies for three months. If you're REALLY good, you can can and stretch it out for most of the winter! I'm not that good. :)
We are attempting a garden this year - we'll see!
My question is related to calories. There are several different formulas I have found online for determining how many calories I should be taking in. Just curious to how you figure it. Between running/strength training 4 times a week and breastfeeding - I have no idea where I should be. I want to be taking in plenty since I am breastfeeding, but I also don't want to over eat like crazy.
Thanks!
Heather S: I would take your weight in kg (lbs divided by 2.2) and multiply by 30. Then, I would add 500 for breatfeeding if you are providing all milk for your baby (less if your using formula as well). There are more detailed formulas, but they get too involved.
Post a Comment